Karasu, Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nin kesişiminde yer alan Sakarya iline bağlı, güzide bir ilçedir.

Karasu, her iki bölge ikliminin görüldüğü, doğal ve tarihi güzellikleri ile Türkiye’nin nadide turizm merkezlerinden biri olma ayrıcalığına sahiptir. Türkiye’nin metropolitan şehirlerinden İstanbul’a yakınlığı ile dikkat çeken Karasu'da, Karadeniz iklimini, başka bir yerde bulamayacağınız huzurunu, onun eşsiz maviliğinde ve yeşilliğinde bulabilir, farklı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Karasu ilçesi, yoğun şehir hayatından biraz olsun uzaklaşıp, doğanın keyfini yaşamak isteyenler için en doğru adres olma özelliğini de taşıyor. Deniz seviyesinden 31 metre yükseklikte olan Karasu da doğal bir plaj olan sahil, 20 km uzunluğundadır. İçinde minerallerin bol olduğu kumu nedeni ile romatizmal hastalıkların tedavisi için tercih edilen bir yerdir. Bunun yanı sıra ilçe zengin çoğrafi özellikleri, kıyısı, dağları, tarihi, kültürü, mutfağı ve misafirperver insanları ile dünya turizminde söz sahibi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

457 km² lik alanı kaplayan ilçemiz 64.124 nüfusa sahiptir. Yaz aylarında bu nüfus 700.000 civarına çıkmaktadır. İlçemiz, il merkezi olan Sakarya’ya 48 km, İstanbul’a 190 km, Ankara’a ise 315 km mesafede uzaklıktadır.