1312 yılında Osman Gazi tarafından Osmanlı topraklarına katılan Geyve, Osmanlı’nın her döneminde kaza olarak varlığını sürdürmüş, 1954 yılına kadar Kocaeli iline bağlı iken bu tarihte il olan Sakarya’ya bağlanmıştır. Bizans’ın son dönemlerinde “Kabia” olarak adlandırılan, Fetihten sonra 1335’te ünlü Seyyah İbni Batuta’nın Seyahatnamesinde de “Kâviye” olarak bahsettiği adı, zaman içinde Geyve’ye dönüşmüştür.
Geyve Milli Mücadele döneminin en önemli merkezlerinden biri olmuştur. İstiklal harbi komutanlarından Ali Fuat CEBESOY, daha sonra adının verildiği Alifuatpaşa Mahallemizde karargâh kurarak milli mücadele adına önemli vazifeler ifa etmiş, Geyve ve çevresi işgal görmemiştir.
İlçe coğrafi konum olarak ilin güneyinde yer almaktadır. Şehir Merkezine Uzaklığı 36 Km.'dir. İlçenin doğusunda Taraklı ilçesi, kuzeydoğusunda Karapürçek ilçesi, batısında Pamukova ilçesi, kuzeyinde Arifiye ve Erenler İlçeleri, kuzeybatısında Sapanca ilçesi ve güneyinde ise Bilecik-Osmaneli ve Bilecik-Gölpazarı ilçeleri yer almaktadır.
İlçenin doğal bitki örtüsü genellikle ormandır. İlçenin verimli toprakları ve sahip olduğu iklim özellikleri, turunçgillerin dışında ekonomik önemi olan birçok ziraat ürününün yetiştirilmesine elverişlidir. Ekonomik anlamda zirai etkinliğin yapıldığı alanlar; bağcılık, meyvecilik (Elma, ayva, şeftali, kiraz), sebzecilik (en çok kereviz üretimi yapılmaktadır) ve hububattır.

Murat Çakmak Kimdir?

1972 yılında Geyve’de doğdu. İlk ve orta öğrenimi Geyve ve Alifuatpaşa’da, lise eğitimini ise Adapazarı Ali Dilmen Lisesi’nde tamamladı. Çukurova Üniversitesi Osmaniye Meslek Yüksekokulu İnşaat Teknikerliği bölümü mezunu. Alifuatpaşa Ülkü Ocakları Başkan Yardımcılığı ve MHP Geyve İlçe Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

MHP GEYVE İLÇE BAŞKANI ÖZ GEÇMİŞİ

Sakarya İli Geyve İlçesi Kızılkaya Köyünde 10.08.1972 tarihinde doğdum, İlkokul Kızılkaya Köyü İlkokulunda, Orta Okul Alifuatpaşa Kasabası Cemal Gürsel Ortaokulnda, Lise Sakarya Ali Dilmen Lisesinden mezun oldum. Üniversite Çukurova Üniversitesi Osmaniye Meslek Yüksek Okulundan 1997 tarihinde mezun oldum.

Medeni Durumu: Bekar

TEŞKİLAT GÖREVLERİ : 1997-2000 Tarihleri arasında Geyve Alifuatpaşa Ülkü Ocaklarında Başkan Yardımcığı görevinde bulundum. İlçe Başkanlığı 2018 yılından Beri Geyve MHP İlçe Başkanı olarak görevimi sürdürmekteyim.