AKYAZI

Akyazı'da yaşamakta olan insanların geçimi tarıma dayalıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 800 mm. olan ilçede mısır başta olmak üzere üretilen ürünler arasında buğday, pancar, patates ve çeşitli sebzeler gelmektedir. Ayrıca fındık deposu olan Akyazı'da yılda ortalama olarak üretilen 11.000 ton fındık ürünü de bölge insanlarının en önemli gelir kaynaklarından biridir.

Son zamanlarda seracılığa verilen önem meyvesini vermeye başlamış ve bölge insanlarının geçim kaynakları arasında yer almaya başlamıştır.

Orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın gelir kaynaklarından biri de arıcılık ve ipekböcekçiliği ile birlikte yaban çileği üretimidir. Ayrıca meyvecilik ve sebzecilik de yeteri kadar yapılmaktadır. Orman ürünlerinden parke imalatı, ceviz tomruğu ve kavak tomruğu satışlarından da önemli gelirler elde edilmektedir. Seracılığın gelişmesi ile ilçenin ekonomik ve ticari hayatında önemli gelişmeler beklenmektedir.

Resmi kayıtlara geçmemekle birlikte bazı köylerimizde kültür mantarı üretilmekte ve pazarlaması yapılmaktadır. Uygun koşullarda yapıldığı taktirde kültür mantarı da yörenin önemli gelir kaynakları arasında yerini alabilir.

İçede tarımla birlikte paralel olarak gelişmekte olan sanayii yöre insanlarının kazanç elde ettikleri dallardan biridir. Vatandaşların kendi gayretleri ile küçük çaptaki atölyelerde sanayii ürünleri üretilmekte ve pazarlaması yapılmaktadır. Bunun yanı sıra son yıllarda Kuzuluk ve Küçücek belediye sınırları içerisinde peş peşe kurulan ve çeşitli ürün üreten fabrikalar bir taraftan Akyazı'nın ekonomisine olumlu katkı sağlarken diğer taraftan da işsizliği büyük ölçüde ortadan kaldırmıştır.

Akyazı' da ticaret de önemli yer tutmaktadır, ilçede üretilmekte olan tarım ürünlerinin yanı sıra orman ürünlerinin de ilçe dışına pazarlanması ekonomiye önemli katkı sağlarken ticari hayata da hareketlilik kazandırmaktadır.

 

MHP Akyazı İlçe Başkanı Ali DERTLİ - ÖZGEÇMİŞ

04.06.1966 SAKARYA/Akyazı ‘da doğmuştur.

İlkokul öğrenimini Karaçalılık İlköğretim okulunda, Ortaokul öğrenimini Akyazı Ortaokulu’nda, Lise öğrenimini ise Akyazı Lisesi’nde tamamlamıştır.

1995’ten beri ticaretle uğraşmakta olup, günümüzde TUNAHAN HARİTA AĞAÇ İŞLERİ şahıs firması ile haritacılık ve ağaç ticareti üzerine hizmet vermektedir.

1997 yılından 24 Haziran 2018 Genel Seçimler dönemine kadar, Milliyetçi Hareket Partisi Akyazı ilçe Teşkilatı’nda yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. 24 Haziran 2018 Genel Seçimler döneminde atama ilçe başkanlığı görevine getirilmiş 06.09.2020 tarihi 13. Olağan kongre dönemine kadar ilçe başkanlığı görevini sürdürmüştür.

06.09.2020 13. Olağan Kongre ile seçilmiş ilçe başkanı olarak göreve başlamış ve halen ilçe başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Ali DERTLİ evli ve iki çocuk babasıdır.