ADAPAZARI

Adapazarı, Sakarya ilinin merkez ilçesidir. Aynı adı taşıyan Adapazarı Ovası'nın ortasında kurulmuştur. İstanbul'un 157 kilometre doğusunda İstanbul-Ankara üzerindedir. Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 870.200'dir. 1935'de 25.000 olan nüfusu 1990'da 272.039'a, 2000'de 545.752'ye, 2007'de 847.683'e çıkmıştır.

Adapazarı oldukça yeni bir yerleşim bölgesidir. 13. yüzyılda Osman Gazi tarafından fethedilerek yerleşim yeri yapılmıştır. Buranın Çark suyu ve Sakarya Nehri ile çevrili olması ada izlenimini verdiği için buraya "ada" ismiyle pazar yeri olması sebebiyle "ada pazarı" ismi verilmiştir. Pazar yeri olması ile nüfusu hızla artan Adapazarı, 1852'de Kocaeli sancağına bağlı kaza merkezi olmuştur. 19.yüzyılda Kırım ve Kafkasya'dan gelen göçmenler ile 1923’te gerçekleşen Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi ile Yunanistan'dan gelenler nüfusu arttırmıştır.

Adapazarı, geniş otomobil endüstrisine sahiptir. Toyota fabrikası burada bulunmaktadır. Bunun yanı sıra şeker, ipek, yağ ve kereste endüstrisini de içende barındırır. Fındık üretimi oldukça fazladır.

 

MHP Adapazarı İlçe Başkanı Recep USTA - ÖZGEÇMİŞ

02.05.1979 yılında Giresun ili Tirebolu ilçesi Kuluncak Köyü’nde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Köy okullarında tamamladı. Liseyi devlet parasız yatılı ve bursluluk sınavını kazanarak Giresun Atatürk Lisesi’nde tamamladı.

1999 yılında Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başladı. 2003 yılında aynı bölümden mezun oldu. Ardından Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Tezsiz Yüksek Lisans yaptı. Ardından Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yeni Türk Dili alanında tezli yüksek lisansını tamamladı.

2003 yılında lisans bölümünden mezun olduktan sonra Sakarya Tansel Dershanelerinde öğretmenliğe başladı. Yedi yıl boyunca burada hem öğretmenlik hem de müdürlük yaptı. Aynı yıllarda iki sene Pamukova MYO’da ücretli öğretim görevlisi olarak dersler verdi. 2008 yılından itibaren Hendek Anayurt dershanesini kurdu. 2010 yılında Sapanca Mefkûre Dershanesi’nde müdürlüğe başladı. Aynı yıl askere gitti. 2011 yılında askerlik dönüşünde Sakarya BGB Yapı İnşaat’ta genel müdürlük görevine başladı. Aynı yıllarda pek çok eğitim kurumunda öğretmenlik yapmaya da devam etti. 2018 yılından itibaren “usta yapı çözüm merkezi” isimli kendi firmasını kurdu. Ve halen kendi firmasında inşaat ve yalıtım faaliyetlerine devam etmektedir.

Eğitim alanında ve özellikle de kişisel gelişim alanında pek çok kursa katıldı. Seminerlere katılıp kendisi de farklı kurumlarda eğitim seminerleri yaptı. Hem eğitim koçluğu hem de yaşam koçluğu sertifikaları ile aynı zamanda eğitim faaliyetlerine halen devam etmektedir.

Özel olarak Türk Dili ve edebiyatı alanında kitap çalışmaları da devam etmektedir. Yayına hazır bir şiir bir de deneme kitabı bulunmaktadır. Ayrıca üniversite sınavlarına hazırlık amaçlı bir soru bankası kitabı da yayına hazır beklemektedir.

2004 yılında evlenen Recep Ustaiki erkek çocuk babasıdır.