22 Temmuz 1971 yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Hendek Cumhuriyet İlkokulunda, Ortaokulu ise Hendek Lisesi Ortaokulu bölümünde tamamladıktan sonra, Sakarya Fatih Endüstri Meslek Lisesinden mezun oldu. 

 

Ortaokul ve lise okul takımlarında basketbol ile hentbol oynarken, Hendek Gençlik Spor ve Hendek Beldespor’da forma giydi.

 

1995 yılında başladığı iş hayatında işçi, memur, şef, uzman, amir ve müdür pozisyonlarında görev yaptıktan sonra 2015 yılında ticaret hayatına atıldı.

 

1987 yılında Ülkü Ocaklarıyla tanışan Babaoğlu, çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1994 yılında MHP Hendek İlçe Teşkilatı yönetim kurulu üyesi olarak siyasete adım attı.

 

 İlçe Başkan Yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra 7 yıl boyunca MHP Hendek İlçe Başkanlığı yaptı. 2014 yılında MHP’den Belediye Başkan adayı olan Babaoğlu, seçimi kazanamamasının ardından İlçe Başkanlığı görevine devam etti.

 

Hendek halkının teveccühü ile 31 Mart 2019 mahalli idareler yerel seçimlerinde Hendek Belediye Başkanı seçildi.

 

Spora olan ilgisi küçük yaşlarda başlayan Babaoğlu, sayısız spor projelerine ve faaliyetlerine tam destek vermekle birlikte, Halk Eğitim Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Korosu üyesi olup, amatör olarak müzikle ilgilenmektedir.

 

Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde eğitim hayatına devam eden Babaoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.